Vairavimas Pietų Italijoje
Visuomenėje plačiai paplitusi nuomonė, kad italai, o ypač iš Pietų Italijos, vairuoja chaotiškai ir pavojingai. Kadangi pačiam teko ne kartą vairuoti Apulijoje, Sicilijoje, Kampanijoje ir Sardinijoje, su šiuo pasakymu galėčiau sutikti tik iš dalies.
Jei kalbėtume apie didžiuosius miestus (Palermą, Kataniją, Neapolį), tuomet, taip, eismas ten tikrai chaotiškas. Puikiai prisimenu kaip prieš keletą metų, grįždami iš Kaprio salos, nusprendėme užsukti aplankyti ir Neapolį. Navigatoriuje nusistačiau automobilių stovėjimo aikštelę Neapolio centre ir, kaip vėliau paaiškėjo, savo noru įlindau į tikrą pragarą. Per miestą reikėjo nuvažiuoti vos 7 ar 8 kilometrus, tačiau juos atsiminsiu ilgai! Sudėtingiausia buvo tai, kad, pavyzdžiui, 3 eismo juostų gatvėje iš tikrųjų automobiliai važiuoja penkiomis ir be jokios tvarkos, todėl, kai iš dešiniosios juostos reikėjo persirikiuoti į kairiausią, kad galėčiau sankryžoje pasukti į kairę, teko gerokai pavargti ir paprakaituoti. Tik vėliau supratau, kad norėdamas persirikiuoti, turiu įžūliai „lipti kitam ant galvos“. Bet kol tai supratau ir sukaupiau drąsą taip važiuoti, praleidau ne vieną sankryžą. Kita „mažytė“ smulkmena – raudonas šviesoforo signalas vietiniams gyventojams, ypač motociklininkams – ne kliūtis, todėl net jei per sankryžą važiuojate degant žaliai šviesai, būkite atidūs.
Toks chaotiškas eismas būdingas Neapoliui, Palermui ir Katanijai, tuo tarpu kituose miestuose situacija nelabai skiriasi nuo Lietuvos. Tad jei nusprendėte automobiliu aplankyti vieną iš šių didžiųjų miestų, primygtinai siūlyčiau atsisakyti šios minties. Geriau palikite automobilį priemiesčio ar pirmo gyvenamojo rajono stovėjimo aikštelėje ir iki centro nuvykite viešuoju transportu. Išvengsite atostogoms visiškai nereikalingo streso!
Kaip jau minėjau, eismas keliuose ar mažesniuose miestuose yra absoliučiai normalus ir, mano nuomone, dar saugesnis nei Lietuvoje, nes vairuotojai Italijoje kultūringesni ir pagarbesni. Italijoje neteko susidurti su tokiais gudručiais, kurie susidariusias spūstis apvažiuoja šalikele iš dešinės ar suka į kairę nerodydami posūkio… Nuolatinis pypinimas miestuose nereiškia, kad vairuotojai agresyviai nusiteikę. Signalizavimas, mosikavimas rankomis ir šūkavimas italui tiesiog įaugęs į kraują ir yra neatsiejama vairavimo dalis.
Jei važiuosite serpantinu ir prieš pat staigų posūkį išgirsite pypinimą, tai ženklas, kad iš priekio atvažiuoja autobusas ar sunkvežimis, kuris, kad galėtų įveikti posūkį, turės įvažiuoti į priešingą eismo juostą, todėl, išgirdę pyptelėjimą ties posūkiu, prilėtinkite. Reikėtų atminti, kad siauruose keliukuose galioja nerašyta taisyklė – kas didesnis, tas pirmesnis, todėl siūlyčiau visada praleisti didesnes transporto priemones. Beje, kartais serpantinuose gali papypinti ir iš galo važiuojantis automobilis. Tai reiškia, kad vairuotojas nori jus lenkti ir prašo duoti kelią (pasitraukti arčiau kelkraščio ar prilėtinti). Dažnai lenkimo manevras bus atliekamas posūkyje ar kertant ištisinę liniją, nes kitaip aplenkti tiesiog neįmanoma…
Visiems į Pietų Italiją keliaujantiems nuosavu ar nuomotu automobiliu siūlyčiau nepergyventi ir nesijaudinti dėl vairavimo kultūros. Tiesiog patys kelyje elkitės saugiai ir, svarbiausia, nevažiuokite į tokių didžiųjų miestų kaip Palermas, Neapolis ar Katanija centrus.