Naudingi patarimai ruošiantis į kelionę:
- Išsirinkite kelionės tikslą. Jei skaitote šį straipsnelį, greičiausiai, dėl vieno dalyko jau esate tikri – ketinate vykti į Italiją. Puiku, bet tai dar per plati teritorija, kurią reikia siaurinti. Turėtumėte apsispręsti, ar norite aplankyti klasikinę šiaurės Italiją, ar sąlyginai mažai pažįstamą, bet dar nuostabesnę pietinę jos dalį (Italijos pietūs prasideda nuo Neapolio). Išsirinkote Pietų Italiją? Šaunu, bet ir ši teritorija dar yra per didelė. Jei kelionė įprastinės trukmės (1–2 savaitės), turėtumėte apsistoti ties vienu regionu, sala ar netgi tam tikra regiono dalimi.
- Nuspręskite, kas jums svarbiau: kuo daugiau pamatyti ar kuo geriau pailsėti. O gal bandysite suderinti ir vieną, ir kitą? Patirtis parodė, kad susiplanavus per vieną ar dvi savaites pabuvoti keliuose regionuose, aplankyti 10 miestų bei dar tiek pat muziejų ir, pavyzdžiui, užkopti į Etnos ugnikalnį – misija neįmanoma. Fiziškai tai įmanoma, tačiau po tokios kelionės namo grįšite dar labiau išsekę nei prieš išvažiuodami. Kodėl? Todėl, kad pusę laiko praleisite kelyje, kasnakt turėsite apsistoti kitoje vietoje, muziejus perbėgsite paskubomis, praleisdami gražiausius eksponatus, o viskas, ką galėsite pasakyti apie aplankytus miestus bus „buvau…“, tačiau jų taip ir liksite nepažinę. Galiausiai labai tikėtina, kad dėl nuovargio ir išsekimo pradėsite pyktis su bendrakeleiviais… Kad kelionė būtų kupina nepakartojamų įspūdžių, o ne slogių prisiminimų, svarbiausia – NELĖKITE. Kiekvienoje vietoje apsistokite bent 3–4 naktims, stebėkite vietinius gyventojus ir įsijauskite į jų gyvenimo ritmą, improvizuokite (galbūt maudynės pilnaties apšviestoje jūroje išliks šilčiausiu atostogų prisiminimu), skirkite laiko ramiam poilsiui, ragaukite vietinius patiekalus ir gėrimus. Tiesiog mėgaukitės!
- Kelionę pradėkite planuoti iš anksto. Tai ypač svarbu jei metas, kada vyksite į kelionę, bus sezono įkarštis. Lėktuvo bilietų, nuomojamo automobilio ir nakvynės galite pradėti dairytis jau prieš pusę metų. Neskubėkite, stebėkite kainas, tačiau per daug nedelskite. Beje, čia galioja viena nerašyta taisyklė: pirmiausia įsigykite lėktuvo bilietus ir tik tada rezervuokite automobilį ir nakvynės vietas. Kodėl? Pavyzdžiui, susigundę labai patraukliu nakvynės pasiūlymu paprasčiausiai neturėsite kaip ten nuvykti arba kelionė kainuos kur kas brangiau nei, tarkim, keliomis dienomis vėliau ar anksčiau.
- Susidarykite kelionės biudžetą. Kelionės išlaidos – ne tik lėktuvo bilietai, automobilio nuoma ir nakvynė. Būtinai pridėkite maisto, degalų, kelių mokesčių, keltų, lankytinų vietų, muziejų išlaidas. Be to, galite būti tikri, kad apie 10 proc. išlaidų sudarys neplanuotos išlaidos. Net nepajusite kaip vieną minutę ramiai sau žingsniavę gatve, kitą jau mokėsite pardavėjui už aromatingos kavos puodelį, burnoje tirpstantį pyragaitį ar ryškiaspalvį suvenyrą.
- Kur galima, neišlaidaukite. Jei į Italiją skrendate šiltuoju metų laiku, tikrai drabužius sutalpinsite į mažą lagaminą, kurį galėsite su savimi neštis į kabiną. Taip lėktuvo bilietams sutaupysite mažiausiai 150 Lt, o jei skrisite Italijos viduje – dar daugiau. Atostogos – ne madų šou, tad smokingus, aukštakulnius ir vakarines sukneles palikite namuose. Taip pat nereikėtų vežtis daug vietos užimančių ir sunkių higienos priemonių, nes jų tokia pačia kaina kaip Lietuvoje įsigysite bet kuriame Italijos prekybos centre. Nuomokitės nedidelį automobiliuką, nes jo nuomos kaina bus mažesnė, jis vartos mažiau degalų ir, svarbiausia, juo bus lengviau manevruoti siauromis gatvelėmis ar kalnų keliukais. Jei nesivaikote prabangos, nakvynės ieškokite mažuose viešbutukuose, kaimo turizmo, B&B ar privačiame sektoriuje. Nebijokite išsukti iš įprastinio turistinio maršruto – skaniausiai ir, ko gero, pigiausiai papietausite (pavakarieniausite) mažame restoranėlyje (trattoria, osteria), kur renkasi tik vietiniai gyventojai. Užsisakykite naminio vyno (vino della casa), kuris atgaivins skonio receptorius ir maistui suteiks dar nuostabesnį skonį. Vandenį pirkite tik prekybos centre (gatvės kioskelyje už 0,5 l vandens buteliuką gali tekti pakloti 2 eurus, o prekybos centre už tą pačią sumą gausite 6 butelių po 1,5 litro pakuotę), tuo tarpu vaisius ir daržoves pirkite tik turguje, kur jie šviežiausi ir skaniausi.
- Planuodami kur apsigyventi, atsižvelkite į savo pomėgius. Jei dievinate ramų poilsį prie jūros, tikriausiai, norėsite apsistoti pakrantės miestelyje, kad jūra visada būtų pasiekiama ranka. Miestų šurmulio, architektūros ir muziejų mylėtojai nakvynės turėtų ieškotis didesnių miestų senamiesčiuose. Jei jums svarbiausia gamta ir ramybė, niekur geriau nepailsėsite nei kalnų trobelėje, pajūrio viloje ar kaimo vietovės sodyboje (agriturismo). Jei mėgstate triukšmingą naktinį gyvenimą, apsistokite kuo arčiau miesto centro, kad naktį namo galėtumėte grįžti pėsčiomis.
- Rezervuokite nakvynę iš anksto. Ne todėl, kad spontaniškai atvykę į viešbutį nerasite laisvų kambarių. Laisvų kambarių greičiausiai bus, tačiau jie kainuos kur kas daugiau nei tikėjotės (ypač liepos ir rugpjūčio mėnesiais, kai viešbučių kainos padidėja 30–50 %). Be to, bijodami delsti iki tamsos, ko gero, pradėsite ieškoti nakvynės dar prieš pradedant vakarėti. Labai retai kada užėjus į pirmą viešbutį pavyksta rasti patinkantį kambarį, kuris būtų laisvas ir dar už priimtiną kainą. Taip paieškos gali nusitęsti iki išnaktų, kai galiausiai nieko pigiau neradę, grįšite į pirmąjį viešbutį… Pagalvokite, paieškai sugaištą laiką galėjote ramiai ir dėl nieko nesijaudindami praleisti mėgaujantis atostogų malonumais. Tačiau, jei gerai kalbate itališkai, esate komunikabilus ir mokate derėtis – kitas reikalas! Nakvynės paieška netgi gali tapti smagiu nuotykiu. Pigesnės nakvynės geriausia ieškoti mažuose miesteliuose tiesiog teiraujantis žmonių. Tikrai sulauksite pasiūlymų apsistoti mažame šeimos viešbutuke, pensione, B&B ar tiesiog nuomojamame kambaryje. Visgi, jei nekalbate itališkai, nerizikuokite!
- Turėkite laiko rezervą. Kad ir kur keliautumėt, o ypač Pietų Italijoj, nesuplanuokite laiko minučių tikslumu. Jei vėluojate į susitikimą su draugu, dar nieko tragiško – blogiausiu atveju atvykę į sutartą vietą jo tiesiog neberasite. Tačiau jei vėluojate į autobusą, traukinį, keltą ar lėktuvą – maži juokai. Atsiminkit, kad autobusai ir traukiniai Italijoje ne visada kursuoja tiksliai pagal grafiką. Kartais jie vėluoja (pasitaiko, kad autobusas, kursuojantis tarp mažų kaimelių, iš viso neatvažiuoja), bet gali pasitaikyti ir išvykstančių anksčiau laiko. Jei, pavyzdžiui, į oro uostą važiuojate nuomotu automobiliu, išvykite anksčiau. Niekada negalite būti tikras, kad nepapulsit į transporto spūstį ar kelio nepastos avių banda. Be to, norinčių grąžinti išnuomotą automobilį gali būti ir daugiau. Tad geriau ramiai valandžiukę palaukti stotyje ar oro uoste, nei baimintis, kad nespėsite ir lėkti lyg akis išdegus.