Orai dabar Italijoje Debesuota

Italijoje 2.78°C

Debesuota


Kaip keliauti pigiai po Italiją

Neretai iš susidomėjusių Pietų Italija sulaukiu klausimo, ar įmanoma Pietų Italijoje keliauti pigiai. Vienareikšmio atsakymo nėra, nes tai priklauso nuo pigumo suvokimo ir žmogaus keliavimo stiliaus. Jei laisvai galite prisiderinti prie pigių lėktuvo bilietų datos, neturite šeimos, neprieštaraujate keliauti autostopu ir miegoti pakelėje pasistatytoje palapinėje, tuomet atsakyčiau, kad įmanoma netgi labai pigiai. Taip keliaujant savaitės kelionė Pietų Italijoje su lėktuvo bilietais atsieis iki 250 EUR.

Tačiau man, ko gero, kaip ir didžiajai daliai žmonių, atostogų laiką reikia derinti iš anksto su darbdaviu ir kitais šeimos nariais. Be to, pirmenybę teikiu miegui lovoje ir mieliau renkuosi kelionę automobiliu arba viešuoju transportu, todėl pirmiau minėtas keliavimo būdas man netinka ir yra nepriimtinas. Kas tada? Rinktis „viskas įskaičiuota“ tipo atostogas ir nemažą dalį sumos atseikėti kelionių agentūrai? Nebūtinai! Pietų Italijoje tikrai galima keliauti pakankamai pigiai, bet kartu ir patogiai. Tiesiog reikia vadovautis tam tikromis taisyklėmis ir galėsite mėgautis neužmirštamomis ir nebrangiomis atostogomis. Keliaujant dviese su išsinuomotu automobiliu ir apsistojant agriturismo sodybose ar paprastuose, bet jaukiuose B&B, savaitės kelionė vienam asmeniui gali kainuoti 400–700 EUR

Esminė taisyklė – kelionę pradėti planuoti iš anksto ir apie lankomą šalį ar vietovę sukaupti kuo daugiau informacijos. Labai tikėtina, kad iš pradžių galvoję apie atostogas Pietų Italijoje rugpjūtį, panaršę internete, visgi nuspręsite vykti birželį ar rugsėjį, nes šiais mėnesiais kainos bus mažesnės, be to, nereikės stumdytis su turistų miniomis ir kepti svilinančioj saulėj.

Apskritai kelionės išlaidas galima skirstyti į penkias pagrindines dalis:
•    transportas (lėktuvų / traukinių / autobusų bilietai, automobilio nuoma, degalai),
•    nakvynė,
•    maistas,
•    lankytini objektai,
•    nenumatytos išlaidos (ledai, suvenyrai, vaisiai, vynas ir t.t.)

Čia rasite stambesnes išlaidų grupes atskirai ir pateiksiu preliminarius skaičiavimus bei keletą patarimų, kaip transportui, nakvynei, maistui ir lankytiniems objektams išleisti mažiau. Nenumatytų išlaidų iš anksto suplanuoti neįmanoma (todėl jos ir vadinamos nenumatytomis), bet paprastai jos sudaro apie 10 % bendro kelionės biudžeto.

Kaip sumažinti transporto išlaidas keliaujant Italijoje

Šiandien aprašysiu, ko gero, daugiausia išlaidų reikalaujančią kelionės dalį – transportą. Ši išlaidų grupė apima lėktuvų bilietus, automobilio nuomą, degalų sąnaudas ir viešąjį transportą.

Renkantis transporto priemonę, kuria ketinate pažinti Pietų Italiją, pirmiausia reikia išsiaiškinti du esminius dalykus: kiek laiko planuojate skirti kelionei ir keliese vyksite. Jei visai kelionei galite skirti savaitę, net neatsižvelgiant į keleivių skaičių, geriausia skristi lėktuvu. Jei atostogauti Italijoje ketinate bent jau 2 savaites, tuomet galima pasvarstyti apie galimybę važiuoti nuosavu automobiliu. Šis variantas labiausiai tinka šeimai ar draugų būreliui, nesukančiam galvos dėl to, kad Pietų Italiją pasieks tik po poros dienų, praleistų kelyje. Vykstant nuosavu automobiliu iš Vilniaus į Romą kelionė kainuos apie 290 EUR, tačiau šią sumą tarpusavyje pasidalys visi keleiviai. Be to, atkris automobilio nuomos išlaidos. Taigi, tai labiausiai varginantis, bet kartu ir pigiausias keliavimo būdas.

Aš visgi laikausi nuomonės, kad patogiausia ir geriausia, o tam tikrais atvejais ir pigiausia, į Pietų Italiją skristi lėktuvu. Per akcijas lėktuvo bilietas iš Vilniaus į Romą ir atgal vienam asmeniui kainuoja nuo 25 EUR, tuo tarpu standartinė kaina į abi puses vienam asmeniui siekia 100 EUR.

Kokį transportą rinktis atvykus? Jei keliaujate dviese arba jūsų daugiau, neabejotinai geriausia išsinuomoti mažą automobiliuką. Jo nuoma savaitei kainuos maždaug nuo 150 (su standartiniu draudimu) iki 200 eurų (su nuline išskaita). Jei keliaujate vienas arba jūsų draugijoje nėra vairuojančių, gerai išvystytas geležinkelio ir kelių tinklas leidžia gana patogiai keliauti ir viešuoju transportu. Tolimesnėms kelionėms rekomenduočiau traukinius, tuo tarpu keliaujant tarp mažų miestelių labiau tinka autobusai. Beje, vietiniai traukiniai Regionale (R) yra pigūs, bet lėti, nes stoja kiekvienoje stotelėje. Tuo tarpu tolimų atstumų Intercity (IC) ir Eurostar (ES) traukiniai stoja tik didesniuose miestuose ir yra pakankamai brangūs. Keliaujant viešuoju transportu nereikės sukti galvos, kur pastatyti automobilį ar kaip išvengti eismo spūsčių, tačiau negalėsite sustoti ar nuvykti kur panorėję, negalėsite apsigyventi autentiškose ir nuošalesnėse agriturismo sodybose ir turėsite savo planus derinti pagal traukinių ir autobusų tvarkaraščius (P. S. Pietų Italijoje viešasis transportas kartais važiuoja tik pagal mašinistui ar vairuotojui žinomą grafiką…).

Mano nuomone, Pietų Italiją patogiausia pažinti automobiliu, nes jis suteikia nevaržomą laisvę. Šią transporto priemonę pasirinkusiems keliautojams bus aktualios degalų kainos, todėl Labai apibendrintai galima sakyti, kad litras degalų Italijoje kainuoja maždaug litu daugiau nei Lietuvoje. Beje, nuo to, kokia transporto priemone nuspręsite pažinti Pietų Italiją, labai priklausys ir nakvynės vietų pasirinkimas. Šią išlaidų dalį aptarsiu kitos savaitės įraše.

Pigi nakvynė Pietų Italijoje

Paskutinį įrašą baigiau mintimi, kad nuo to, kokiu transportu keliausite Pietų Italijoje, labai priklausys ir nakvynės vietų pasirinkimas. Tai tiesa, bet sprendžiant, kur apsistoti, dar svarbesnis veiksnys yra kaina. Kadangi kalba eina apie kiekvienam įkandamą keliavimą, prabangias vilas ir prašmatnius viešbučius paliksiu nuošalyje, o aptarsiu gyvenimo hosteliuose, apartamentuose, svečių namuose, paprastuose viešbutukuose ir agriturismo sodybose aspektus.

Pačią pigiausią trumpalaikę nakvynę galima rasti hosteliuose. Čia apsistoti nakčiai kainuoja maždaug nuo 12 iki 25 eurų žmogui. Kaina labiausiai priklauso nuo hostelio geografinės padėties mieste ir paslaugų lygio. Labai tikėtina, kad pigiausio hostelio kambaryje apsistosite su dar 6–8 kitais žmonėmis, su visais gyventojais dalysitės vienu ar dviem vonios kambariais, kuriuose karšto vandens užteks tik anksčiausiai atsikėlusiems gyventojams. Beje, kai kurie hosteliai siūlo apsistoti vienviečiame ar dviviečiame kambaryje su privačiu vonios kambariu už ganėtinai patrauklią kainą, tačiau tokio varianto rinktis nerekomenduočiau. Vis tiek dėl nuolatinio kitų gyventojų šurmuliavimo jausitės kaip bičių avilyje, bet mokėsite brangiau.

Jei būtinai norite apsistoti kuo arčiau miesto centro vienviečiame ar dviviečiame kambaryje su privačiu vonios kambariu, tuomet vietoj hostelio geriau rinktis mažą viešbutuką ar svečių namus (B&B). Apsistoti nakčiai vienam žmogui tokioje vietoje kainuoja 15–30 eurų. Dažnai labai maži šeimos viešbutukai ar svečių namai būna įsikūrę senoviškuose gyvenamuosiuose namuose, kuriuose nėra liftų, o laiptai statūs. Tad atkreipkite į tai dėmesį, jei turite kokių nors sveikatos sutrikimų ar negalite nešti sunkių daiktų. Beje, sezono įkaršiu kai kurių svečių namų ar B&B šeimininkai gali reikalauti apsistoti ne trumpesniam nei tam tikram laikotarpiui (paprastai 3 naktims).

Keliaujantiems su šeima ar draugais patogiausia ir pigiausia apsistoti iš anksto išsinuomotuose apartamentuose. Italijoje, kitaip nei Lietuvoje, apartamentai reiškia tiesiog butą arba atskirą namo dalį su virtuve. Vasarą apsistoti apartamentuose galima ne trumpesniam nei savaitės laikotarpiui (paprastai pradedant nuo šeštadienio), tuo tarpu atslūgus sezono įkarščiui su šeimininkais galima susitari ir dėl trumpesnio laikotarpio. Atsižvelgiant į apartamentų dydį, gyventojų skaičių, atstumą iki jūros, įrengimą ir metų laiką, para vienam žmogui apartamentuose gali kainuoti vos 8–10 eurų. Apartamentuose gyventi pigiausia ne vien dėl mažiausios nuomos kainos, bet ir dėl to, kad maistą visada galite gamintis patys. Norint sutaupyti ir turėti platesnį pasirinkimą, pradėti ieškoti apartamentų patartina bent jau prieš kelis mėnesius ar pusę metų. Beje, prieš užsisakant, reikėtų pasidomėti ar nereikės papildomai mokėti už komunalines paslaugas, patalynę ir apartamentų valymą.

Visas pirmiau aprašytas apgyvendinimo vietas beveik visada galima pasiekti viešuoju transportu, tačiau norint apsistoti agriturismo sodybose ar poilsio namuose (casa vacanze) būtinas automobilis. Jei nesate užkietėjęs asfalto vaikas, esu įsitikinęs, kad atostogos tylos ir autentiško Pietų Italijos kraštovaizdžio apsuptyje tikrai sužavės. Šio apgyvendinimo tipo kainų diapazonas labai platus – maždaug nuo 18 eurų už parą žmogui jaukiame dviviečiame agriturismo sodybos kambaryje iki keliasdešimties eurų už parą senoviškame kelių amžių senumo namuke ant jūros kranto. Kaip ir apartamentai, poilsio namai nuomojami ne trumpiau nei savaitei ir juos reikia užsisakyti gerokai iš anksto.

Apgyvendinimo Pietų Italijoje galimybės praktiškai neribotos, tereikia išsirinkti geriausiai jūsų poreikius ir biudžetą atitinkantį variantą, o kaip sutaupyti maistui, papasakosiu kitą savaitę.

Nebrangios vietos pavalgyti keliaujant Italijoje

Pietuose, kaip ir visoje Italijoje, maistas puikus ir visada gaminamas tik iš šviežių produktų. Kita džiugi žinia taupiems ir mėgstantiems skaniai pavalgyti keliautojams – gerai ir pigiai pavalgyti Pietų Italijoje ne tik įmanoma, bet ir pakankamai lengva! Tiesiog reikia prisiminti keletą nerašytų taisyklių.

Valgykite ten, kur renkasi vietiniai – visuose miestuose ir miesteliuose rasite restoranų, kurių meniu išversti į kelias kalbas. Venkite tokių vietų! Šie restoranai skirti turistams ir maistas juose būna brangesnis nei kitur, o neretai dar ir ne toks skanus.

Rinkitės namų vyną – namų vynas restoranuose paprastai pateikiamas ne buteliuose su įmantriomis etiketėmis, bet grafinuose ir beveik visada yra neįtikėtinai geras ir pigus (dažniausiai gerokai pigesnis nei buteliuose).

Atsisakykite staliuko su vaizdu – vakarieniauti pagrindinėje miesto aikštėje ar ant jūros kranto įsikūrusiame restorane patiktų visiems. Deja, už šį malonumą reikia papildomai susimokėti. Tačiau jei jums svarbiau gera kaina, paėjėkite šiek tiek nuošaliau nuo pagrindinių susibūrimo vietų ir atrasite paprastų, bet jaukių restoranėlių, siūlančių dar gardesnį maistą tik kur kas pigiau.

Kavą (arbatą) gerkite prie baro – daugelyje Italijos barų (ypač turistinėse vietose) taikomos skirtingos kainos stovintiems prie baro ir panorusiems prisėsti prie staliuko. Jei į barą užėjote tiesiog puodelio kavos, išgerkite jį čia pat prie baro, o ne prie staliuko ir sutaupysite vieną kitą eurą.

Sočiai papietaukite – kadangi vakarienės meniu kainos beveik visada didesnės nei pietų meniu, šiek tiek galite sutaupyti rinkdamiesi sotesnius pietus ir lengvesnę vakarienę. Mažesnė vakarienė ne tik kainuos pigiau, bet ir sužadins norą pasimėgauti kaušeliu puikių ledų.

Gaminkitės patys – jei apsistojote apartamentuose ar poilsio namuose su virtuve, maistą gaminkitės patys. Vaisius, daržoves ir jūros gėrybes pirkite vietiniuose turguose, nes jie ten šviežiausi ir geriausi. Nesuglumkite, jei apsilankę Pietų Italijos turguje susidursite su prekeiviais, kurie vienas už kitą garsiau šauks ir kvies pirkti būtent pas juos. Kaip išsirinkti? Tiesiog stokite į ilgiausią eilę ir neapsiriksite! Galbūt kainos ir nebus pačios mažiausios, bet vietinių gyventojų patikrina kokybė – garantuota. Kitus kasdienius maisto produktus geriausia pirkti prekybos centruose ar specializuotose parduotuvėse (mėsinėse, duonos parduotuvėse ir t. t.). Taupiesiems siūlyčiau prekybos centrą LIDL, kuriame daug kas kainuoja beveik dvigubai pigiau nei kitur (Carrefour, Conad, Coop, Despar ir t. t.). Tačiau taip pat norėčiau įspėti, kad šio prekybos centro pasiūla ir prekių kokybė dažniausiai yra prastesnė.

Kad ir kur būtumėte, valgyti visada reikės ir šių išlaidų neišvengsite, tačiau kiek išleisite maistui labiausiai priklausys nuo jūsų norų, pomėgių ir poreikių. Kitą savaitę pabaigsiu pigaus keliavimo Pietų Italijoje pasakojimų ciklą aprašydamas, kaip sutaupyti lankytiniems objektams.

Kaip sutaupyti lankytinose vietose ir mokamuose objektuose

Keliauti po Pietų Italiją reiškia nuolat lankytis muziejuje po atviru dangumi, kurio įspūdingiausi eksponatai savitu grožiu keri tiek vasarą, tiek ir žiemą. Nuo didingų katedrų iki miniatiūrinių bažnytėlių, nuo autentiškų aikščių bei fontanų iki jaukių viduramžių miestų gatvelių ir kvapą gniaužiančių kalnų ir jūrų vaizdų – mėgaukitės kiekviena akimirka neišleisdami nė cento. Be to, daugelis vyno fabrikų arba jų rūsiuose įsikūrusių vyno parduotuvių taip pat siūlo nemokamas ekskursijas, kurių pabaigoje dažnai pavaišinama savos gamybos vynu. Galiausiai, išvyka į kalnų vienuolynus, pilių griuvėsius, senovinius kapus, urvus ar grotas taip pat nieko nekainuoja.

Žinoma, Pietų Italijoje yra ir mokamų lankytinų objektų, tačiau lankymasis juose gali atsieiti labai pigiai. Beje, patartina susidaryti trumpą sąrašėlį objektų, kuriuos būtinai norite aplankyti, ir kuriuos galbūt norėtumėte aplankyti. Jei sąrašas ilgas, mažiausiai geidžiamus objektus galėsite praleisti. Kai kurie Italijos muziejai ar kiti lankytini objektai vieną kartą per mėnesį lankytojus priima nemokamai. Dažnai tai būna paskutinis mėnesio sekmadienis, tačiau tikslesnės informacijos reikėtų ieškoti vietiniuose turizmo informacijos centruose. Tokiomis dienomis būkite nusiteikę pastovėti eilėse, nes nemokamai susipažinti su Pietų Italijos istorija ar kultūra nori ne tik turistai, bet ir mokinių grupės bei taupūs vietiniai gyventojai.

Jei esate nepilnametis, studentas ar vyresnio amžiaus (virš 60 arba 65 metų), beveik visose lankytinose vietose galėsite pasinaudoti nuolaida arba iš viso į jas patekti nemokamai. Net jei prie kasos nėra jokios informacijos apie nuolaidas, bet turite galiojantį ISIC pažymėjimą (lietuviškas studento pažymėjimas netiks), klausiamuoju tonu ištarkite Studente? Kasininkas tikrai supras, jog klausiate, ar taikomos nuolaidos studentams. Galbūt jums nusišypsos sėkmė ir muziejų aplankysite iki perpus pigiau. Daugelis valstybinių Italijos muziejų (pavadinime turėtų būti žodžiai Museo Statale arba Museo Nazionale) nepilnamečiams ir vyresniems nei 60–65 metų amžiaus žmonėms taiko 50 % nuolaidą arba apskritai įleidžia nemokamai. Jei esate nepilnametis, kasoje klausiamuoju tonu ištarkite Sconti per ragazzi? Jei esate vyresnio amžiaus keliautojas, nesivaržydami klauskite Anziano? arba Pensionato? Kaip amžiaus įrodymą tiesiog turėsite pateikti savo asmens dokumentą.

Svarbiausia, nebijokite klausti, domėkitės ir daugeliui lankytinų objektų sutaupysite nemažai pinigų arba juos aplankysite iš viso nemokamai. Nepamirštamų akimirkų!

 


Orai dabar Italijoje Debesuota

Italijoje 2.78°C

Debesuota