Orai dabar Italijoje Debesuota

Italijoje 13.8°C

Debesuota


Velykos Pietų Italijoje

„Natale con i tuoi, Pasqua con chi vuoi“ (Kalėdos su šeima, Velykos su kuo nori) – taip skamba populiarus italų posakis apie dvi didžiąsias metų šventes, tačiau pietų italai jį pritaikė prie savo gyvenimo būdo: „Natale e Pasqua con i tuoi, Pasquetta con chi vuoi“ (Kalėdos ir Velykos su šeima, antroji Velykų diena su kuo nori). Kadangi pietiečiai geriau išsaugoję senąsias tradicijas ir yra religingesni, bent jau pirmoji Velykų diena taip pat dažniausiai sutinkama šeimoje.

Daugelyje Pietų Italijos miestelių Didįjį penktadienį ir šeštadienį, o kartais ir Velykų sekmadienį, rengiamos iškilmingos religinės procesijos. Bažnyčios turi specialias Mergelės Marijos ir Jėzaus Kristaus statulas, kurios per šias procesijas nešamos miestelių gatvėmis arba pastatomos pagrindinėje aikštėje. Procesijų dalyviai persirengia senoviniais kostiumais, o bažnyčios išpuošiamos alyvuogių šakelėmis. Pasižiūrėti šių procesijų, tarsi nukeliančių į Jeruzalės gatves, kuriomis Jėzus nešė savo kryžių ir galiausiai buvo nukryžiuotas, susirenka netgi netikintieji. Iš vietinių italų esu girdėjęs, kad ypač įspūdinga procesija vyksta Sicilijoje, Enoje (Enna), kur persirengę senoviniais rūbais miesto gatvėmis žingsniuoja daugiau nei 2 000 vienuolių.

Velykos žymi ir advento pabaigą, todėl per šią šventę italams taip pat labai svarbus maistas. Tradiciškai ant Velykų stalo dedama ėrienos ar ožkienos, artišokų ir išskirtinės velykinės duonos, kuri skirtinguose regionuose skiriasi. Velykų proga dovanojama Colomba (karvelio formos pyragas) ir šokoladiniai kiaušiniai, kuriuos ypač mėgsta vaikai dėl dviejų priežasčių – šokolado ir kiaušinyje laukiančio siurprizo. Pastaruoju metu šokoladinių kiaušinių dovanojimo tradicija iš simbolinės įgavo materialistinę formą, todėl dovanojami vis didesni kiaušiniai. Be to, kartais užsakoma į juos įdėti, pavyzdžiui, sužadėtuvių žiedą, laikrodį, kitokių papuošalų ar net mobilųjį telefoną.

Net jei ir nesate labai religingas, bet Velykų laikotarpiu lankysitės Pietų Italijoje, nepraleiskite progos įsilieti į procesiją lydinčių žmonių minią ir pajusti ore tvyrančią Velykų dvasią.


Orai dabar Italijoje Debesuota

Italijoje 13.8°C

Debesuota